Ogrom gryzaków i smakołyków na rynku może przerażać, tym bardziej że znaczna część z nich okazuje się niezdrowym fastfoodem dla psów. Jak znaleźć naturalny gryzak o dobrym składzie i odpowiednie smakołyki, chociażby na trening z psem? W poniższym poradniku podpowiadamy jak wybrać zdrowe przekąski dla psa.
Naturalne gryzaki, które zajmą psa na długo
Gryzienie i rzucie to naturalna potrzeba psa. Pozwala mu się wyciszyć, zrzucić energię w dni, kiedy nie możemy zapewnić mu większej aktywności. Dlatego warto wybierać również gryzaki twardsze i większe, które naszego psa zajmą na dłużej i porządnie zmęczą.
Gryzaki dla psa na dłużej muszą być naturalne i nie zawierać sztucznych dodatków. Najlepiej sprawdzą się produkty takie jak uszy, tchawice, przełyki, penisy. Do długiego żucia nadają się również gryzaki ze skóry wołowej czy jeleniej. Często możemy dostać je w formie kości z wypełnieniem lub roladki. Taki gryzak może wystarczyć niektórym psiakom nawet na godzinę żucia.
Pamiętajmy, by dobrać odpowiednio rozmiar gryzaka do wielkości psa, a twardość do jego wieku. Dla seniorów ze słabszymi zębami nie są polecane zbyt twarde gryzaki np. rogi, które z kolei świetnie sprawdzą się dla ząbkujących szczeniąt.
Jakich gryzaków nie kupować psu
Zdecydowanie nie powinniśmy kupować naszym psom gryzaków, których składu nie możemy zobaczyć na opakowaniu. Wszystkie gryzaki, które mają mało naturalne kolory takie jak bardzo biały, zielone, niebieskie, czerwone mają prawdopodobnie dodatek sztucznych barwników.
Wiele gryzaków w formie kostek, piłek i temu podobnych przygotowana jest ze skóry wołowej. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie ich bardzo jasny biały kolor, który świadczy o tym, że skóry te były najpierw traktowane chemikaliami. Unikajmy tzw. kości prasowanych. Oczywiście niektóre z nich nie są poddawane takiemu procesowi, zwykle mają wtedy bardziej naturalny brązowy kolor, a ich dokładny skład można odczytać na etykiecie. Będzie on bardzo krótki np. "100% skóry wołowej".
Wiele gryzaków np. dużych koncernów, których produkty dostaniemy w supermarketach, sprzedaje gryzaki czyszczące zęby i inne podobne im paski, czy kostki. Czytanie dokładnie składu takich gryzaków powinno być obowiązkowe. Zwykle nie ma w nich prawie grama mięsa, a same zboża, ulepszacze i sztuczne barwniki. Uważajmy na „produkty pochodzenia zwierzęcego”. Są to zwykle odpadki niewiadomego pochodzenia takie jak wnętrzności, kopyta, rogi, pióra. Skład gryzaków i karmy powinien być szczegółowy, opisywać czy jest tam mięso, czy podroby i ile procent zajmują.
Najzdrowsze gryzaki dla psa są po prostu suszone, nie mają żadnych dodatków. Są to np. Uszy królicze, wołowe, wieprzowe, skóra sarny, penisy wołowe, noski, wątroba, serce, mięso 100%, racice, rogi, łapki kurze czy kacze.
Jak wybrać najlepsze smakołyk dla psa
Najlepsze smakołyk dla psa są, tak samo jak gryzaki, przede wszystkim naturalne. Zobaczymy to, czytając skład na odwrocie opakowania. Produkt taki będzie zawierał dokładne składniki np. „skóra jelenia 100%”. W składzie dobrych, naturalnych gryzaków nie ma konserwantów, barwników ani ulepszaczy smaku.
Smakołyki dla psa, to również mniejsze przekąski, które można podać czasami psu dla urozmaicenia posiłków. Tu również zwracajmy uwagę na skład, który powinien zawierać same naturalne składniki, bez dodatków konserwantów, sztucznych barwników, soli i cukru. Szukajmy składu jak najbardziej "mięsnego" a dobrym urozmaiceniem są zioła, czy naturalne oleje.
Smakołyki na trening z psem, co kupić
Smakołyki na trening powinny być przede wszystkim zdrowe, naturalne i nietuczące. Dlatego znowu, należy zrezygnować ze wszelkich smakołyków z ulepszaczami smaku, pełnymi szkodliwych zbóż czy kukurydzy, konserwantów i barwników.
Smakołyki na trening powinny być stosunkowo małe, żebyśmy mogli nagrodzić nimi psa nawet kilkadziesiąt razy. Pamiętajmy, by odjąć potem tę porcję od dziennej dawki jedzenia, aby pies szybko nie przybrał na wadze.
Świetnym „smakołykiem” treningowym będzie smaczna, zdrowa sucha karma dla psa, którą je na co dzień. Dzięki temu będziemy mogli bilansować dzienną porcję tak, by pies nie przybrał na wadze w czasie intensywniejszych, treningowych dni. Poza tym sucha karma jest w pełni zbilansowana i zaspokaja wszystkie potrzeby organizmu psa.