Blog kategorie

Tajemnice psich odchodów, jak wpływają na środowisko

0
Tajemnice psich odchodów, jak wpływają na środowisko

Tajemnice psich odchodów, jak wpływają na środowisko

Psie odchody to temat trochę pomijany w kontekście ochrony środowiska. Wiemy, że nasi klienci, tak jak i my, interesują się ochroną planety i dokonują świadomych wyborów konsumenckich. W poniższym wpisie pokazujemy całą prawdę o psich odchodach oraz to, jaki mają wpływ na środowisko. Pokażemy Ci, czego z psią kupą nie robić, gdzie jej nie wyrzucać i jak możesz zminimalizować jej wpływ na planetę. 

Psie odchody, jakie zagrożenia niosą i po co je sprzątać

Konieczność sprzątania psiej kupy jest bezdyskusyjna i powinni wiedzieć to szczególnie mieszkańcy miasta. O ile będąc w lesie, możemy psią kupę zakopać w ziemi, tak samo jakbyśmy zakopali naszą, to w mieście niesie ona zbyt duże zagrożenie mikrobiologiczne dla otoczenia. Załóżmy, że Twój pies ma pasożyty np. lamblie, a niesprzątniętą kupę powącha inny pies i się nią zarazi. Osiedlowa epidemia lamblii gotowa, a są one groźne również dla ludzi i trudno się ich pozbyć z organizmu. 

W psich kupach mogą znajdować się również inne drobnoustroje szkodliwe dla otoczenia jak bąblowica, salmonelloza, toksokaroza czy jersinioza. 

Jeśli Twój pies robi 2-3 kupy dziennie o wadze 100 gramów jedna, to ile uzbiera się ich w miesiąc? Pomnóż to przez 12 miesięcy i dodajmy do tego kilka tysięcy innych psów z dużego miasta. Liczby psich odchodów rocznie będą szły w tony. Wyobraź sobie, że nikt ich nie sprząta… Jeśli każdą psią kupę pakujemy w plastikowy woreczek, zobaczmy, ile zanieczyszczeń produkują nasze psy.

Jak zminimalizować wpływ psiej kupy na planetę

Aby zminimalizować wpływ psiej kupy na nas i na planetę, powinniśmy całkowicie ją wyeliminować, co nie jest raczej możliwe, bo nie pozbędziemy się naszych psów. Pamiętajmy również, że psy domowe, które nie żyją wolno, stanowią jedynie ok. 15% populacji psiej, która łącznie sięga miliarda na świecie. 

Jako świadomi i odpowiedzialni opiekunowie psów, powinniśmy jednak zrobić co w naszej mocy, by zminimalizować negatywny wpływ płynący z posiadania psa na planetę. 

Karm psa dobrze i lecz

Przede wszystkim dawajmy psu dobre jakościowo jedzenie. Jeśli będziemy karmić go najtańszą karmą pełną chemicznych ulepszaczy i barwników, to nie tylko działamy na niekorzyść zdrowia psa. Również to, co z siebie wydala, będzie gorszej jakości. 

Musimy psa regularnie odrobaczać i kontrolować jego zdrowie u weterynarza, aby potem nie zanieczyszczał swoimi odchodami trawników. Zarobaczone psy będą zarażać inne psy i ludzi.

Kompostuj kupę 

Odchody naszych psów, o ile mieszkamy w domu z ogródkiem lub na wsi i mamy na to miejsce, możemy kompostować w specjalnym pojemniku. Pamiętajmy, że ze względu na zagrożenie niektórymi drobnoustrojami z odchodów, kompost musi osiągnąć maksymalnie wysokie temperatury od 60 stopni, by potem móc go użyć. Nadal nie daje to pełnej gwarancji pozbycia się bakterii, dlatego nie zaleca się używania go później do warzyw. Kompostem z psiej lub ludzkiej kupy możesz potem podsypać drzewa i krzewy, ale nie warzywa, które bezpośrednio będzie jeść, jak np. sałatę.

Gdzie wyrzucać psie odchody

Psie odchody możemy wyrzucić do kontenerów niesegregowanych komunalnych, inaczej zmieszanych lub ogólnych. Drugą możliwością są oczywiście specjalne kosze na psie odchody w parkach lub kosze ogólne na ulicy. Nie wyrzucaj psiej kupy do kontenerów bio, nawet jeśli jest ona zamknięta w biodegradowalny woreczek, gdyż maszyny, które będą segregować odpady, nie są w stanie rozróżnić woreczków biodegradowalnych od plastikowych tworzyw sztucznych.

Nie zostawiaj psich odchodów w worku w lesie

Na pewno słabym pomysłem jest zostawianie psiej kupy w lesie zamkniętej w plastikowy worek. W środku tworzy się istna bomba biologiczna, która nie rozłoży się przez 10-20 lat. Nie ma to w lesie najmniejszego sensu, lepiej odchody można zakopać lub zostawić. Jeśli jest zapakowana w biodegradowalny woreczek, to rozłoży się on szybciej, ale nadal pozostanie psia kupa. 

Nie wyrzucaj kupy w pole

Wyrzucanie psich odchodów w pole, w uprawy nie powinno mieć miejsca ze względu na możliwość skażenia pola. To samo tyczy się psich odchodów w miejscach, gdzie pasą się zwierzęta gospodarskie. O sprzątaniu psich odchodów muszą szczególnie pamiętać właściciele psów mieszkający na obrzeżach miast, gdzie wychodzą w tego typu miejsca spacerowe.

Jakich worków na psie odchody używać

Psie kupy zwykle zbieramy do plastikowych woreczków np. ogólnodostępnych w parkach miejskich. Niestety plastikowe worki rozkładają się 10-20 lat i pozostawiają po sobie dużo szkodliwego mikroplastiku. Niezależnie czy wrzucasz psie kupy do odpadów zmieszanych, czy sam je kompostujesz, używaj woreczków biodegradowalnych, które rozkładają się tylko kilka lat lub kilka miesięcy. Mogą to być woreczki dostępne w naszym sklepie np. Earth Rated. Innym rozwiązaniem są woreczki ze skrobi kukurydzianej, które można wrzucić nawet do kompostu. 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl