Blog kategorie

Jakie zajęcia zapewnić psu nie wychodząc z domu, sposoby na jesienno-zimowy czas

0
Jakie zajęcia zapewnić psu nie wychodząc w domu, sposoby na jesienno-zimowy czas

Jakie zajęcia zapewnić psu nie wychodząc z domu, sposoby na jesienno-zimowy czas

Listopad swoją szarością i nieprzychylną pogodą zapowiada nadchodzącą zimę i zarówno organizmy zwierząt, jak i ludzi, zwalniają tempo. Jesteśmy bardziej rozleniwieni, mniej nam się chce, najchętniej schowalibyśmy się na kanapie pod kocem i pili gorąca czekoladę. A koło tej kanapy tęsknym wzrokiem spogląda na nas pies i wręcz błaga, żeby się nim zająć, zabrać do parku, do lasu, pobiegać… Jeśli czasem nie mamy ochoty na dużą aktywność zimą, nie miejmy sobie tego za złe. Pokazujemy, co można robić z psem w domu, by pies zmęczył się psychicznie i poszedł smacznie spać.

Zmęczenie psychiczne, czy fizyczne? Co jest lepsze dla psa?

Pamiętajcie, że zmęczenie psa psychicznie, poprzez naukę, czy węszenie jest równie ważne co zmęczenie fizyczne. Na zdrowie wyjdzie psu, jeśli dostanie trening np. nosework, zamiast biegać za daleko rzucaną piłką. Jeśli chcemy zmęczyć psa fizycznie, róbmy to mądrze i bezpiecznie np. poprzez spacery po lesie czy jogging.

Nauka psa sztuczek, jak zacząć

Sztuczki mogą się kojarzyć niektórym z cyrkiem i tresurą. Jeśli będziemy psa tresować i zmuszać do ćwiczeń, na pewno i on tak będzie myślał o wspólnym treningu sztuczek. Dlatego powinniśmy przede wszystkim motywować psa do nauki nagrodami- dobrymi smakołykami lub jego ulubioną, zdrową karmą, lub zabawą zabawkami. Jeśli opiekun będzie zaangażowany we wspólną naukę i będzie sprawiała mu ona radość, to i pies zyska entuzjazm do pracy.

Metody nauki psa sztuczek, naprowadzanie i kształtowanie

Zarówno sztuczek, jak i każdych innych zachowań z posłuszeństwa (a dla psa to jedno i to samo), możemy uczyć dwoma sposobami. 

Naprowadzanie polega na tym, że trzymając smakołyk w ręku, prowadzimy psa na dany ruch np. obrót, czy slalom pod naszymi nogami. Nagradzamy go za każdy mały krok i stopniowo oddalamy nagrodę w czasie, jak i spod nosa psa.

Na kanale Piesologia na YouTube możecie znaleźć kilka świetnych tutoriali o tym,  jak nauczyć psa najfajniejszych sztuczek różnymi metodami, również naprowadzaniem.

Kształtowanie, często przy użyciu narzędzia takiego jak kliker, polega na tym, że… nie robimy nic, a to pies oferuje zachowania. Kiedy tylko wyłapiemy to, które nas interesuje, klikamy lub mówimy słowo marker np. Tak i od razu dajemy nagrodę. Musimy zacząć od bardzo prostych zachowań np. dotykania nosem naszej ręki lub przedmiotu. Siadamy z psem na dywanie, mamy przygotowane smakołyki lub jego karmę. Wystawiamy dłoń blisko pyska psa i czekamy, co zrobi. Jeśli tylko się na nią spojrzy, klikamy lub mówimy Tak, i dajemy nagrodę. Jeśli dotknie nosem naszej ręki, robimy to samo.

Poprzez kształtowanie możemy później nauczyć psa bardzo skomplikowanych sztuczek.

Książka „101 psich sztuczek” to lektura warta przestudiowania w zimowe wieczory, która dostarczy pomysłów na świetnie spędzony z psem czas.

Fitness dla psów, czym jest dog fitness

Fitness dla psów to świetny sposób na utrzymanie formy zimą i zmęczenie psa, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie, koniecznie udaj się do psiego fizjoterapeuty lub trenera psiego fitnessu, który pokaże Ci jak pracować z psem i dobierze ćwiczenia pod stan fizyczny czworonoga.

Psi fitness polega na tym, że pies powoli i bardzo dokładnie, prowadzony ręką ze smakołykiem wykonuje ćwiczenia aktywujące różne partie jego ciała. Do wielu ćwiczeń używane są dodatkowe przedmioty jak podesty, piłki czy tyczki. Mogą to być proste ćwiczenia, od pozycji stój do warowania, również bardziej skomplikowane z użyciem przyrządów do psiego fitnessu.

Zabawy węchowe i nosework, świetny sposób na zabawę w domu

Nosework to sport idealny na zimowe wieczory w domu. Polecamy wybrać się do trenera nosework, by pokazał jak nauczyć psa oznaczać zapach. Polega to na tym, że w małym pudełeczku z dziurkami umieszczamy np. zapach goździków czy cynamonu i uczymy psa trzymać nos na pudełeczku. Potem jest ono chowane w różnych miejscach. Zobacz, jak zacząć ćwiczyć samemu nosework.

Jeśli nie chcesz iść na treningi nosework do profesjonalisty, możesz sam bawić się z psem w chowanie smakołyków lub zabawek w mieszkaniu. Ciekawym pomysłem jest zawijanie smakołyków w ręcznik czy chowanie ich w rolki po papierze toaletowym.

Gryzaki i maty węchowe, zajęcie dla psa, gdy nie masz czasu

Jeśli zupełnie nie masz akurat tego dnia siły i ochoty na schodzenie z kanapy, polecamy naturalne gryzaki lub maty, lub kule węchowe, w których można umieścić, porcję suchej karmy psa. Zajmą go na dłużej i trochę zmęczą. Jednak najlepiej zwlec się z kanapy i pójść z psem, chociażby do lasu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl