
Opiekun psa może osiwieć, wybierając dla niego odpowiednie przysmaki. Oferta sklepów zoologicznych jest tak bogata, że ciężko zdecydować się na jeden produkt. Chcemy dla naszych psów wybrać smakołyki i gryzaki jak najzdrowsze, z dobrym składem i bez tzw. chemii. Jak to jednak zrobić? Jak wybrać przysmaki dla psa o dobrym składzie? A może zrobić je samemu? Kompletny poradnik o tym, jak wybrać psie smakołyki znajdziecie w poniższym wpisie.
Jak wybrać smakołyki dla psa, rodzaje gryzaków
Wybór smakołyków i przysmaków dla psów jest w tej chwili ogromny. Pójście do sklepu zoologicznej, internetowego czy stacjonarnego to jak wycieczka po supermarkecie pełnym słodyczy dla ludzi. Wybór przyprawia o zawrót głowy!
Smakołyki dla psów możemy podzielić na następujące grupy:
- Smakołyki treningowe
Smakołyki treningowe zwykle są małej wielkości, w paczce jest sporo sztuk i opiekunowie psów używają ich na spacerach bądź treningach jako nagrody za np. przywołanie czy wykonywanie komend. Pamiętajmy, by wybierać smakołyki treningowe dobrym składzie, szczególnie jeśli pies zjada je regularnie w większych ilościach.
Dobrą alternatywą dla drogich smakołyków treningowych jest kupno smacznej karmy o mniejszej granulce. Kupno karmy półwilgotnej może również zadowolić podniebienie co bardziej wybrednych psów.
- Przysmaki i przekąski
Przysmaki i przekąski pies może również dostać jako nagrodę w treningu, czy na spacerze. Zwykle jednak są one nieco większe. Przysmaki dla psa zwykle dajemy w domu, pomiędzy posiłkami, jako urozmaicenie diety. Mogą to być np. mięsne paski, suszone kawałki mięsa.
- Gryzaki
Gryzaki dla psów najlepiej kupować naturalne i suszone bez dodatków sztucznych barwników i chemii. Mogą to być ścięgna, przełyki, żwacze, uszy, łapki, skóra, całe ryby, a nawet racice, rogi czy nogi sarny. Ciekawym gryzakiem są również prasowane kości lub roladki, które składają się zwykle ze skóry wołowej i wypełnienia. Gryzaki zwykle mają za zadanie zająć psa na dłużej i trochę go zmęczyć.
Ile dawać psu smakołyków, aby nie przytył ?
To pytanie spędza sen z powiek wszystkim opiekunom psów, którzy dużo z nimi ćwiczą np. na spacerach albo mają psy, które potrzebują codziennie gryzaka, by się odstresować. Musimy przede wszystkim pamiętać, by nie kupować smakołyków o słabym składzie, który zawierać będzie same węglowodany. Im więcej mają mięsa przekąski dla psa, tym lepiej.
Obserwujmy wagę naszego pupila, jeśli jest on bardzo szczupły, nie będzie potrzeby odejmowania mu jedzenia z jego dziennej porcji. Jeśli mamy natomiast psa z tendencją do przybierania na wadze, pamiętajmy, by ilość danych smakołyków odjąć potem z jego śniadania czy kolacji. Może się bowiem okazać, że dzięki codziennym smakołykom dajemy mu podwójną porcję jedzenia.
Jak czytać skład smakołyków i przysmaków dla psa ?
Jeśli dajemy psu smakołyki, gryzaki i przekąski musimy pamiętać, że stanowią codzienną porcję jedzenia. Nawet jeśli jest znikoma, to w bilansie miesięcznym mamy już spory wynik. Dlatego starajmy się wybierać smakołyki o jak najlepszym składzie.
Nie kupujmy smakołyków dla psów, które zawierają sztuczne barwniki i konserwanty. Starajmy się, by w składzie znajdowało się mięso, a nie jedynie kukurydza czy inny wypełniacz. Czytajmy składy smakołyków, jeśli na pierwszym i drugim miejscu w składzie mamy węglowodany (kukurydzę, ryż, pszenicę, owies), to znaczy, że mięsa nie ma tam prawie w ogóle.
Jak można zrobić samemu smakołyki dla psa ?
Smakołyki dla psa można zrobić samemu. Najpopularniejszą metodą jest suszenie mięsa, czy podrobów w dehydratorze (albo suszarce do grzybów, warzyw i owoców).
Inną metodą na przygotowanie samodzielnie smakołyków dla psa jest ich upieczenie. Najlepiej, jeśli poza mąką znajdzie się tam mięso, warzywa, jajko. Pamiętajmy, by nie dodawać proszku do pieczenia, sody, cukru czy soli!
Przepisy na smakołyki dla psów można znaleźć w tej książce.
A tu przepis na popularne ciasteczka wątróbkowe.
https://www.psy.pl/artykuly/porady/ciasteczka-watrobkowe-dla-psa