Blog kategorie

Pies w samolocie. Formalności niezbędne do lotu z psem.

0
Pies w samolocie. Formalności niezbędne do lotu z psem.

Kwestia latania z psem samolotem budzi wśród psiarzy wiele kontrowersji i gorąca dyskusję. Część z nich nigdy nie wzięłaby psa do luku bagażowego, bojąc się o jego śmierć i dyskomfort. Druga część nie ma z tym problemu i lata z psami bardzo często, chociażby na wystawy czy zawody sportowe do innych krajów. Jak rzeczywiście jest z lataniem samolotem z psem? Czy jest to dla niego traumatyczne przeżycie? I jak załatwić wszelkie formalności, paszport i pozwolenia? Zobacz nasze kompendium wiedzy.

Pies w samolocie, trauma czy normalne doświadczenie

To, jak pies będzie czuł się w samolocie, bardzo zależy od jego charakteru i doświadczeń życiowych. Zdrowy pies, który nie ma fobii dźwiękowej, nie są mu straszne huki, wystrzału czy pioruny, nie będzie miał problemu z lotem z luku bagażowym. Dodatkowo musi być przyzwyczajony do przebywania w klatce, przenoszenia jej, kiedy jest w środku i o to powinni zadbać wszyscy opiekunowie, którzy zabrać chcą psy w podróż samolotem. Mniejsze psiaki powinny być przyzwyczajone do siedzenia w torbie lub małym kontenerku pod nogami.

Natomiast pies, który boi się głośnych dźwięków, ma traumy, jest nerwowy i boi się ludzi, a do tego nie zna kompletnie klatki, może znieść taką podróż bardzo źle.

Czy pies może umrzeć w samolocie?

Zdarzały się wypadki śmierci psów w samolocie, ale są one bardzo sporadyczne i można ich uniknąć.

Najbardziej znane są przypadki, gdy pies w trakcie przesiadki w ciepłych krajach był trzymany za długo na rozgrzanej płycie lotniska w pełnym słońcu przez obsługę. Dlatego unikajmy lotów z długimi przesiadkami w ciepłych miejscach. Wybierajmy loty bezpośrednie lub krótkie przesiadki.

Inny znany przypadek to buldożek, który zmarł, bo jego właścicielka wsadziła go w torbie na półkę do bagażu podręcznego w kabinie pasażerskiej i pies się udusił.

W jaki sposób można transportować psa samolotem

Psiaki ważące (wraz z kontenerkiem lub torbą) poniżej 8 kg mogą lecieć w kabinie pasażerskiej. Muszą siedzieć w swojej torbie, pod siedzeniem pasażera. Dlatego zawsze wcześniej sprawdź wymagania linii lotniczych co do jego wielkości. Bilet tego typu dla psa to koszt około 50 euro.

Taki sam przywilej latania w kabinie i to bez kontenera mają psy asystujące posiadające specjalne certyfikaty.

W luku bagażowym latają psiaki, które ważą więcej niż 8 kg. Mają tam specjalnie wydzielone miejsce obok bagaży, a ich transportery muszą mieć konkretną wielkość podaną przez linie lotnicze. Klatki te są przyczepione specjalnymi pasami, aby nie przemieszczały się, tak samo, jak bagaże, które mogłyby uszkodzić klatkę, jednak przy niezwykle dużych turbulencjach wszystko jest możliwe.

Koszt takiego biletu to 100-250 euro zależnie od wagi psa.

Transporty cargo odbywają się poprzez specjalne firmy i jest to opcja najdroższa. Wtedy w całym samolocie znajdują się tylko zwierzęta. Psy są w osobnych klatkach i lecą z opiekunem, który zajmuje się nimi w trakcie przesiadki i zabiera je nawet do hotelu. Jest to najdroższa opcja i koszt zbliżony jest do kosztu biletów lotniczych dla ludzi, a nawet sporo większy. To najlepszy sposób, jeśli wyprowadzasz się z psem na inny kontynent i masz przed sobą bardzo długie loty z przesiadkami.

Jak zamówić bilet dla psa na samolot?

Bilet samolotowy dla psa zawsze musi być dołączony do naszego biletu, o ile pies leci z nami w kabinie lub w luku bagażowym. Najpierw więc kupujemy bilet dla siebie, a potem  telefonicznie musimy zamówić go dla psa. Niektóre linie oferują również rezerwacje online biletów dla psa. Jeśli odwołamy nasz lot, bilet dla psa nie przepada, można zwykle za darmo przebukować go na inny lot, o ile będzie dla niego miejsce w luku bagażowym.

Jakie formalności muszę załatwić przed lotem z psem?

O formalnościach zacznij myśleć najlepiej 3 miesiące przed lotem lub wcześniej.

Przede wszystkim pies musi mieć paszport wyrobiony u uprawnionego weterynarza.

Drugą ważną rzeczą jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, a jeśli jest to pierwsze szczepienie, dodatkowo dochodzi okres miesięcznej tzw. kwarantanny.

Dlatego szczenięta przed pierwszym szczepieniem na wściekliznę i okresem kwarantanny nie mogą być transportowane za granicę.

Niektóre kraje wymagają również miareczkowania przeciwciał na wściekliznę. Jest to dodatkowe badanie, które wykonuje się minimum miesiąc po pierwszym szczepieniu i kosztuje około 300 zł. Pokazuje, ile przeciwciał wytworzył organizm, na co dostajemy specjalny certyfikat sprawdzany na lotnisku.

Bilet dla psa na transport Cargo trzeba zamawiać przez specjalne firmy zajmujące się transportem  międzynarodowym zwierząt.

Aby dowiedzieć się jakie wymagania posiada dany kraj zawsze pytaj w Inspektoracie Weterynaryjnym

Możesz również aktualne dane sprawdzić na tej stronie

Niektóre kraje wymagają też dodatkowych zabezpieczeń jak np. odrobaczenie. 

 Jeśli posiadasz psa z listy ras uznanych za agresywne, sprawdź, czy dany kraj w ogóle pozwala na wwożenie takich psów. 

 Pamiętaj, że nie zastosowanie się do przepisów kraju może grozić Ci cofnięciem do Polski, albo nawet odebraniem psa na kwarantanne lub jego konfiskatą i uśpieniem.

Jak wygląda odprawa na lotnisku z psem

Odprawa z psem na lotnisku powinna odbyć się minimum 2 godziny przed wylotem. Nie zapomnij załatwić potrzeb fizjologicznych psa. Udaj się z psem i kontenerkiem do odprawy biletowej, a pracownik poinformuje Cię co dalej. Zwykle musisz przejść do specjalnego pomieszczenia, gdzie nadaje się nadbagaż. Tam klatka z psem sprawdzana jest na taśmie na materiały wybuchowe. Pracownicy lotniska w tym momencie zabierają od Ciebie psa, który ma lecieć w luku bagażowym. W specjalnym pomieszczeniu będzie czekał na transport na płytę lotniska wraz z bagażem. Pies, który leci w kabinie pasażerskiej, oczywiście idzie z Tobą.

Odbiór psa następuje w chwili odbioru bagażu, zależnie od lotniska w innym pomieszczeniu znajdującym się w tej samej strefie, zdarza się nawet, że klatkę z psem wkładają na taśmę z walizkami.

Obraz autorstwa freepic.diller

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl