Blog kategorie

Czy można karmić psa domowym jedzeniem? Na czym polega dieta BARF i gotowane jedzenie?

0
Czy można karmić psa domowym jedzeniem? Na czym polega dieta BARF i gotowane jedzenie?

Wielu opiekunów psów decyduje się na karmienie swojego psa gotowanym jedzeniem lub surową dietą BARF, gdyż coraz częściej mówi się, że gotowe karmy są wysoko przetworzone i niezdrowe. Internet aż huczy od porad samozwańczych dietetyków przekonanych o słuszności swoich racji. Dowody anegdotyczne zalewają sieć i kuszą nas albo straszą. Czy można więc karmić psa jedzeniem gotowanym lub surowym? Oczywiście, że można i wiele osób robi to z sukcesem. Jednak nie jest to łatwe, wymaga sporej wiedzy, przygotowania, wyliczania dodatków, by zapewnić psu odpowiedni bilans witamin i minerałów i uchronić przed niedoborami.

Jak karmić psa dietą BARF i RAW?

Dieta BARF staje się coraz bardziej popularna wśród opiekunów psów. Polega ona na podawaniu psu jedzenia w formie surowej. Niestety wiele osób albo karmi psa samym mięsem, albo samymi kośćmi, albo robi psu miks, którego jego żołądek nie jest w stanie strawić dobrze.

Dieta BARF ma swoje zasady. Opiera się na założeniu, że pies zjada tuszę zwierzęcia i posiłek komponujemy, tak by jego elementy procentowo odpowiadały elementom takiej tuszy. Musi zatem dostać w porcji:

50% mięsa

15% mięsnych kości, czyli drobnych kości otulonych kawałkami mięsa np. skrzydełko czy korpus. Nie podajemy gołych, dużych kości.

15% podrobów (serca, nerki, śledziona, płuca itp.) 

5% musi stanowić wątroba, która jest bardzo ważnym źródłem witaminy A.

10 % warzyw i 5% owoców.

Bardzo wskazane są surowe jajka źródło białka, tłuszczu i wielu witamin.

Te proporcje mogą się nieznacznie różnić zależnie od  podejścia dietetyka, ale nie są to różnice znaczące. Mięso musi zawierać odpowiednią ilość tłuszczu, nie można więc podawać tylko mięsa chudego. Gatunków mięs, by zapewnić różnorodności źródeł białka, powinno być minimum 4-5. Jak widzicie, nie jest to łatwa dieta. A to jeszcze nie koniec...

Pamiętajmy, że psy chorują na różne schorzenia, przy których dietę trzeba modyfikować. Tak też te proporcje mogą być inne np. przy chorej trzustce, gdzie pies musi jeść mniej tłuszczu, nie może jeść kości i za to dostać musi więcej warzyw. Inaczej będzie również przy chorych nerkach czy wątrobie, dlatego zawsze warto skonsultować posiłki z dietetykiem.

Musimy porcję dzienną psa w diecie BARF wyliczyć na podstawie masy ciała. I tak może to być 2-6% masy ciała zależnie od aktywności, a jeszcze inaczej rzecz ma się ze szczeniętami czy psami miniaturowymi.

Odpowiedzi na pytania, jak karmić dieta BARF można znaleźć w tej książce czy na grupach na Facebooku,  tworzonych przez dietetyków.

Suplementy w diecie BARF

Suplementy w diecie BARF mają za zadanie uzupełnić braki wywołane przemysłową hodowlą zwierząt na mięso. Tak też obowiązkowe według obecnej wiedzy suplementy to :

Drożdże browarnicze, jako źródło witamin w grupy B

Algi morskie, jako źródło jodu (lub regularne podawanie ryb morskich)

Olej Omega 3

Olej z Wątroby Dorsza

Hemoglobina i osocze krwi

Zagrożenie mikrobiologiczne w diecie BARF dla psów

Niestety, jako że mięso podawane jest na surowo, istnieje ryzyko, że pies zarazi się jakąś bakterią. Jedną z "mięsnych" chorób może być neosporoza, wywołana przez pierwotniaka znajdującego się m.in. w wołowinie. Dlatego trzeba wołowinę najpierw przez tydzień mrozić w temperaturze minimum -23 stopnie.

Absolutnie nie możemy podawać mięsa z dzika, ani żadnego, które było z nim na linii produkcyjnej. Istnieje duże ryzyko zarażeniem wirusem wścieklizny rzekomej, które zakończy się śmiercią psa. Dlatego przed przejściem na dietę BARF trzeba poczytać o protokołach mrożenia i jakich mięs nie podawać.

Jak karmić psa gotowanym jedzeniem?

Karmienie gotowanym jedzeniem jest również możliwe i proporcje są takie same jak w diecie BARF. Jedynie nie podajemy wtedy kości, gdyż kości gotowanych absolutnie nie można dawać psom. W zamian dosypać musimy suplement wapnia. Trzeba będzie przez to zwiększyć udział procentowy mięsa (lub warzyw). Mięso i warzywa gotujemy w niedużej ilości wody i podajemy psu wraz z tą wodą.

Suplementy podajemy takie same jak w diecie surowej, jednak trzeba poza wapniem dodać tu jeszcze taurynę. Mięso w procesie gotowania ją traci, a to ważny suplement wspomagający np. pracę serca.

Zwykle tzw. gotowany BARF podaje się, gdy pies potrzebuje diety lekkostrawnej, ale coraz więcej osób sięga po niego również u psów zdrowych.

Czy karmy komercyjne są złe dla psa?

Jak widzicie karmienie na własną rękę pupila, nie jest wcale łatwe. Można natomiast łatwo mu zaszkodzić i przysporzyć niedoborów, gdy źle bilansujemy posiłek. Zdobycie surowców, wyliczenie porcji i zbilansowanie jej za pomocą suplementów wymaga wprawy, wiedzy i bardzo często pomocy dietetyka, szczególnie kiedy pies na coś choruje. Gotowe karmy komercyjne są za to zbilansowane, posiadają dodatki witaminowe i zbadany jest w nich poziom białka, tłuszczy i wielu innych składników. Nie musimy obawiać się o niedobór tak ważnych witamin, jak np. D czy A, lub o to, że przesadzimy z ilością tłuszczu czy białka. Oczywiście do karm zawsze warto dodać olej omega 3. Pamiętajmy o wybieraniu karm suchych i mokrych, które są zbilansowane, pełnoporcjowe i posiadają dużą zawartość mięsa. Jeśli na pierwszym miejscu w składzie znajdują się zboża, a zamiast mięsa widzimy produkty pochodzenia zwierzęcego, to trzymajmy się od takiej karmy z daleka. Nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających, że psy karmione jedzeniem gotowanym żyją dłużej i w większym zdrowiu, niż te, karmione jedzeniem suchym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl