Blog kategorie

Czym różni się dieta psa pracującego od diety psa domowego?

0
Czym różni się dieta psa pracującego od diety psa domowego?

Psy pracujące i aktywne podejmują intensywny wysiłek fizyczny, jest zatem jasne, że ich dieta różni się od diety psa domowego. Niestety wielu opiekunów psów, nie zdając sobie z tego sprawy, karmi swojego domowego pupila jak pracującego ciężko psa i potem zmaga się z problemem nadwagi. Zobacz, jak karmić psa, aby utrzymał odpowiednią wagę i jak dostosować dietę do aktywności naszego pupila.

Jak łatwo wpędzić psa w nadwagę? Tego nie rób.

Nadwaga u psów prowadzi do chorób serca, cukrzycy czy chociażby problemów ze stawami. Niektóre rasy są bardziej predysponowane do nadwagi, a na pewno nie pomaga tu zbyt mała ilość ruchu. To właśnie ruch wspomaga trawienie i spalanie kalorii więc przede wszystkim, każdy pies powinien mieć go odpowiednią ilość dostosowaną do wieku.

Przede wszystkim należy pilnować się wytycznych z opakowania karmy. Dawkowanie dostosowane jest do wagi psa i szczegółowo wyliczone na podstawie kaloryczności karmy. Oczywiście organizm każdego psa jest inny, dlatego, jeśli pies chudnie, podnieś mu dawkę jedzenia (szczególnie w aktywniejsze dni), a jeśli tyje, to ją obniż.

Podawanie gryzaków jest świetnym rozwiązaniem, by wyciszyć psa, zaspokoić potrzeby żucia, szczególnie w mniej aktywne dni. Pamiętaj jednak, że gryzaki też mają kalorie i zajmują miejsce w żołądku. Dlatego zawsze odejmuj je od dziennej porcji, szczególnie jeśli pies ma tendencje do nadwagi. To samo dotyczy wszystkich smakołyków i przekąsek nawet w trakcie treningu.

Karmienie psa resztkami z obiadu nie jest dla niego ani zdrowe, ani sprzyjające utrzymaniu wagi. Jeśli jednak Ci się to zdarzy, również pamiętaj, że to dodatkowe kalorie w ciągu dnia.

Dawaj wysokiej jakości karmę, która nie jest oparta głównie na węglowodanach, a ma w składzie mięso. Jeśli pies musi zredukować wagę, warto przyjrzeć się analizie karmy na tyle opakowania i podać taką, która ma więcej białka (powyżej 30%) i mniejszą ilość tłuszczu.

Jak żywione są psy pracujące?

Zależnie od wysiłku i pracy, jaką podejmują, psy pracujące żywione są w różny sposób.

Dieta psa o krótkotrwałym, intensywnym wysiłku wymaga podania większej ilości węglowodanów przed wysiłkiem (oczywiście nie mniej niż 2 godziny) i białka po wysiłku, przy normalnej ilości tłuszczu. Krótkotrwały, ale intensywny wysiłek to np.trening agility, gdzie pies skacze przez hopki przez kilka minut. Może to być trening frisbee, który również trwa kilkanaście minut. Wliczają się w to też krótkie i intensywne biegi np. przy rowerze.

Dieta psa o długotrwałym wysiłku jest nieco inna. Przez długotrwały wysiłek rozumie się np. pracę psów zaprzęgowych, które przez długie godziny, a nawet dni muszą ciągnąć sanie. Ich dieta jest niskowęglowodanowa, opiera się na dużej ilości białka i tłuszczu. Maszerzy robią dla psów pemikan, czyli suszone tłuste mięso w formie batonów, które wieczorem zalewa się wodą. Może to być też surowe mięso, nawet mrożone.

Pamiętajmy, że duża ilość tłuszczu i węglowodanów będzie przyspieszać przybieranie na wadze. Jeśli pies nie może dostarczanych kalorii spalić, to będzie tył. Dlatego psy sportowe i pracujące potrzebują duże większej ilości kalorii niż psy domowe.

Jak karmić psa w górach i w czasie intensywnych wyjazdów?

W czasie wyjazdów najlepiej karmić psa tak, aby było nam wygodnie transportować jego posiłki. Jeśli pies ma duży wydatek energetyczny dziennie np. chodzenie po górach przez wiele godzin, zwiększmy mu wieczorem porcję jedzenia. Możemy też zabrać ze sobą małe przekąski z suszonym mięsem. Jeśli mamy na to warunki, możemy podać psu dodatkowo tłustsze mięso, nawet gotowane czy cokolwiek podniesie kaloryczność posiłku, a jednocześnie dobrze będzie się przyswajać. Niech posiłki dla psa będą w miarę lekkie wagowo, ale wydajne kalorycznie.  Dlatego szukajmy karmy suchej  tzw.wysokoenergetycznej lub mającej dużo kalorii np.karmy dla szczeniąt. Pamiętajmy o niekarmieniu psa na 2, a nawet bardziej 4 godziny przed wysiłkiem. Po wysiłku możemy podać psu jajko.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl