Blog kategorie

Czego absolutnie nie dawać psu do jedzenia, najgorsze błędy w żywieniu psa.

0
Czego absolutnie nie dawać psu do jedzenia, najgorsze błędy w żywieniu psa.

Na temat tego, czego nie dawać psu do jedzenia krąży w sieci wiele mitów, a sporo osób szerzy opinie niezgodne z prawdą. Niezdrowe, a nawet toksyczne dla psa są nie tylko czekolada i winogrona, ale również wiele produktów, o których w ogóle byśmy nie pomyśleli. W tym wpisie rozwiewamy ostatecznie wątpliwości na temat tego, co jest zdrowe, a czego absolutnie nie dawać psu do jedzenia.

Toksyczne jedzenie dla psa

Istnieją produkty, które są dla psa toksyczne i mogą doprowadzić nawet do jego śmierci. Dlatego wystrzegaj się ich jak ognia.

Kakao i czekolada- zawierają teobrominę, która jest dla psa trująca! Powodują wymioty, duszności, drgawki, przyspieszoną akcję serca, która prowadzi do niewydolności i śmierci. 50 gram gorzkiej czekolady może poważnie zatruć średnio-dużego psa.

Orzechy makadamia- mogą działać toksycznie i uszkadzać układ nerwowy i mięśnie. Opiekunów średnio- dużego psa już 3-4 sztuki zjedzonych orzechów makadamia powinny zmusić do wizyty u weterynarza. 

Winogrona i rodzynki- mogą zabić naszego psa, chociaż nie każdy pies zareaguje na nie tak samo. Jeśli Twój pupil zjadł 10 gram winogron na kg masy ciała, od razu leć do weterynarza!

Cebula i czosnek-  zawierają disiarczek N-propylu i allicynę, które przy dłuższym stosowaniu zniszczą czerwone krwinki. Dodatkowo działają one silnie toksycznie, a już średnio duża cebula może poważnie zaszkodzić organizmowi średniego psa. 

Niezdrowe produkty dla psa, tego nie podawaj

Czasem chcemy dogodzić psu, szczególnie jeśli trendy żywieniowe promują konkretne superfoods dla ludzi. Tak było np. z awokado, które psa może nie zabije, ale nie jest dla niego zbyt zdrowe. Persyna zawarta w skórce i pestce, ale również w mniejszych ilościach w miąższu może doprowadzić naszego psiaka do biegunki i wymiotów.

Kapusta czy groch będą psa wzdymać, natomiast kapusta kwaszona w małych ilościach, będzie dobra dla flory jelitowej. 

Pamiętajmy, że malutki procent owoców w diecie psa będzie działał dobrze na organizm, ale mają one w sobie  dużo cukru. Dlatego najlepiej podawać owoce lasu, a produkty takie jak jabłko czy banan w minimalnych ilościach. Cukier, szczególnie w produktach wysoko przetworzonych dla ludzi, jest surowo zabroniony w diecie psa!

Jeśli chcesz karmić psa domowym jedzeniem, udaj się do dietetyka, aby skomponował odpowiednią dietę lub zamów opcję kateringu dla psa. Domowa dieta nie polega na dawaniu psu resztek z obiadu ani na smażeniu czy pieczeniu jedzenia oblepionego przyprawami i solą. To zdecydowanie zaszkodzi psu, a na dłuższą metę będzie to dieta wysoce niedoborowa.

Czy można dawać psu do jedzenia kości ?

Kości w diecie psa wywołują mnóstwo kontrowersji i nawet niektórzy lekarze weterynarii surowo zabraniają ich dawania. Psy żywione dietą BARF przyjmują w swojej diecie 20% mięsnych kości. No właśnie… mięsnych! Co to oznacza? To drobniejsze kości (dla bardzo dużych psów mogą być większe np. żeberka) oblepione grubo mięsem. Dzięki niemu są one w przewodzie pokarmowym otulone i nie podrażnią go. Mniejsze kości surowe są ponadto elastyczne i miękkie. Jest to kluczowe, bo będą lepiej i łatwiej się trawiły i nie łamią się na kształt ostrych igieł.

Jeśli musisz podawać psu kości, niech to będą kości mięsne np. korpusy, czy skrzydełka, z reguły kości ptactwa. Muszą być surowe i stanowić jedynie mały procent dokładnie skomponowanej diety psa.

Jakich kości nie wolno podawać psu?

Absolutnie nie wolno podawać psu kości gotowanych czy pieczonych! Są one twarde, łamią się na kształt szpilek, niezwykle ciężko się trawią i mogą zaczopować się w przewodzie pokarmowym. Nie podajemy również kości nośnych, czyli np. gnatów wołowych. Możemy jedynie wydłubać z nich szpik kostny i podać psu. Reszta nie ma dla niego wartości, jedynie ściera zęby i spowoduje, że pies nie będzie mógł się wypróżnić.

Czy można podawać psu każde mięso?

Niestety nie każde mięso w formie surowej będzie dobre dla naszego psa. Zabójcza może okazać się wieprzowina i mięso z dzika. Wszystko przez chorobę  Aujeszky’ego, czyli wściekliznę rzekomą. Pies nią zarażony ma objawy jak przy wściekliźnie, tylko nie zaraża innych. Niestety nie ma na to lekarstwa, więc absolutnie nie podawajmy mięsa z dzika na surowo. Polska jest krajem praktycznie wolnym od tej choroby, jeśli chodzi o wieprzowinę, ale mogą zdarzyć się jej ogniska, więc wystrzegajmy się przynajmniej wieprzowych podrobów. 

Jeśli ugotujecie te mięsa przez kilka do kilkunastu minut, można podawać je psu.

Składniki karm suchych, których nie dawać psu do jedzenia

Kupując suchą karmę dla psów, również powinniśmy wystrzegać się niektórych składników. Niestety producenci próbują do karm dodawać jak najwięcej odpadków i zbóż, by obniżyć koszty produkcji. Dlatego nie kupuj karm suchych, które w składzie mają:

„Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym mięso np 4%)”- oznacza to, że w karmie jest dosłownie 4% mięsa mięśniowego a reszta to odpady np pióra, wnętrzności, kopyta, rogi, skóry.

Kukurydza, płatki, soja, mąka.

Wszelkie barwniki, które koloryzują suche kulki na zielono, pomarańczowo czy czerwono.

BHA/BHT konserwant, który utrwala zawartość tłuszczu

Azotan sodu (E251) może być toksyczny dla psa, poprawia kolor karmy

STPP czyli trójfosforan sodu- również wykorzystywany do produkcji detergentów. Niestety dodawany często do tanich karm dla psów, może być bardzo szkodliwy dla zdrowia. 

Karma sucha Psia Polana nie zawiera żadnych z tych konserwantów ani nic, co nie jest pochodzenia naturalnego. Produkty pochodzenia zwierzęcego, odpadki, soja i kukurydza nie znajdują się u nas w składach. Karm psa zdrowo, ekologicznie i smacznie. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl